Jan Tore Helle, spesialrådgiver område moderne arkiv i Bergen Byarkiv, har skrevet en artikel " Noark 5 - ny tid for arkivansvarlige" i KS IKT-forum.

Dette er et interresant og viktig tema for arkivmedarbeidere, i forhold til innføring av Noark5 system, men også daglig arbeid.

Kommuner og fylkeskommuner er gjennom arkivloven pålagt å innrette sine datasystemer etter Noark standard når de benytter elektronisk postjournal og arkiv. Det er nå ute en ny norsk standard for elektronisk arkivsystemer – Noark 5. Den nye standarden ble lansert første gang i juli 2008 og foreligger fra april 2009 i versjon 2.0.

Utforming av standarden tilsier at de beste løsninger kommer når kundene selv tar den i bruk. Først da vil potensialet i en åpen modell kunne ses. Det er også min påstand at standarden forutsetter at arkivleder både tar et større helhetlig organisatorisk arkivansvar, samt i større grad rendyrker sin kompetanse innenfor digital arkivdanning enn det vi ser i dag.